Medikal estetik hekimi Dr. Pelin Taşkıran, yazın güneş hasarı ile oluşan cilt lekelerinden kurtulma yöntemlerini ve en güncel tedavileri Klass’a anlattı.

“Yaz güneşinin yıprattığı cildi sağlıklı ışıltısına kavuşturmak ve yeni uygulamalar ile cilt kalitesini arttırmak öncelikli tedavilerimiz arasında.”

Uluslararası alanda yaptığı başarılı çalışmalarıyla tanıdığımız Medikal Estetik Hekimi Dr. Pelin Taşkıran, Nişantaşı’ndaki kliniğinde sağlıklı güzellik ve ameliyatsız estetik uygulamalarını güncel teknoloji ve inovatif ürünleri kullanarak hastalarıyla buluşturuyor. Zencefilin medikal estetik dünyasına girişini de vurgulayan Dr. Pelin Taşkıran, yıpranan ciltlerin bakımlarını ve en güncel yöntemleri Klass okurları için anlattı.

Pelin Hanım, sizi bu yıl da Dünya kongrelerinde ve mesleki amaçlı gittiğiniz Avrupa seyahatlerinizde yakından takip ettik. Yenilikler ve güncel bilgiler ile tekrar bizlerlesinizi. Yaz boyunca güneşe maruz kalan yıpranmış, lekeli ciltlere hangi güncel tedavileri uyguluyorsunuz?

Yaz dönemi güneş hasarının etkisiyle cilde rengini veren melanosit pigmentasyonu ve lekelenmeler artar, hücreler sıvı ve kolajen kaybeder. Bu hasarı gidermek için V-Carbon System dediğimiz Türkiye’de ilk defa bizim kliniğimizde uygulanmaya başlayan sonuçları oldukça etkin yepyeni bir tedaviyi Avrupa ile eş zamanlı Türkiye’ye getirdik. İçeriğinde siyah zencefil, mandelik-ferulik-laktik asit gibi bitkisel, ciltte leke açıcı ve detoks etkili (siyah nokta-geniş gözenek-yağ butonlarını giderici özellikte) bu özel İtalyan peelingi tek başına ya da lazer teknolojisiyle de kullanabiliyoruz. Kişiyi iş ve sosyal yaşamdan alıkoymadan kısa sürede uygulanabilen bu tedavinin önemli bir avantajı da eski nesil kimyasal peelingler ya da lazer uygulamalarında olduğu gibi uzun iyileşme süreçleri ve cilt soyulmalarının yaşanmasıdır.

Yeni sezonda, medikal estetik uygulamalarında kullanılan ürün içeriklerinde güncel gelişmeler var mı?

Hücre metobolizmasını arttıran ve çevresel dış etkenlere karşı güçlendiren zencefil mucizesi artık cilde uyguladığımız peeling ve enjeksiyonların içeriğinde de yerini aldı. Cildin kaybettiği nemi, nem tutma kapasitesini arttırıcı hyaluronik asit ve vitamin kombinasyonu içeren; zencefil ve antioksidanlar iel ince kırışıklar, cilt sarkması gibi sorunları çözen mezokokteylleri yaz dönüşü 15 günlük periyodlar ile birkaç seans uygulama, tonusu yitirmiş mat cildi kış şartlarına hazırlamada etkin ve güncel bir yaklaşım.

Yaz dönüşü yapılan en büyük hata ya da hatalar nelerdir?

Yaz dönüşü dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de cildi buharla, elle sıkma ve enflamasyon (tahriş) yaratacak klasik cilt bakımlarından sakınmaktır. Sertifikalı sağlık profesyonelleri ile hekimler tarafından özel cihazlar ile uygulanan medikal cilt bakımlarını ve uygulamaları tercih ederek hem ciltte sarkma ve yaşlanma etkilerinden hem siyah nokta ve geniş gözeneklerden hem de cilt lekeleri ve kuruluktan eş zamanlı kurtulabilirler. Hekim kontrolünde olmayan merkezlerde cilde bilinçsiz uygulanan cilt ve leke bakımlarının, lazer ve kimyasal uygulamaların cilt sağlığına ciddi zararar verebileceğinin farkında olunmalıdır.

Dr. Pelin Taşkıran