Estetik uygulamalarda başarının temeli; cildi önce temel sağlığına kavuşturmaktır.

Medikal Estetik alanındaki uluslararası gelişmeleri ve teknolojiyi yakından takip ederek güncel etkili yöntemleri Nişantaşı’ndaki özel kliniğinde hastalarıyla buluşturan Medikal Estetik Uzmanı Dr. Pelin Taşkıran, yaz öncesi ve sonrası gerekli cilt bakım programlarını ve dünyanın önemli sağlık kongrelerini takip ederek keşfettiği, yaşlanma etkilerini önleyen, koruyucu güncel tedavileri Klass okurları için anlattı.

Dr. Pelin Hanım, kliniğinizde sağlıklı güzellik ve fit bir vücut isteyen hastalarınızı FDA onaylı ve sonuç odaklı son teknoloji cihazlarınızla ağırlıyorsunuz. Ağrısız, ameliyatsız ve hızlı etkili uygulamalarınızla her yaştan hastanıza başarıyla hizmet veriyorsunuz. Yaz yaklaşırken cilt bakımı fazlasıyla önem kazanıyor. Bize öncelikle cildi yaza nasıl hazırlıyorsunuz, anlatır mısınız?

Sağlıklı, parlak, pürüzsüz bir cilt ve dinç bir bedene sahip olmak için; günlük hayatta temel sağlığımızı bozan ve hücresel yaşlanmayı tetikleyen etkenler hakkında hastaları bilinçlendirmek ve önceliyi tedaviler ile süreci iyi yönetmek gerekir.

Dermobrazyon sağlayan medikal cilt bakımlarıyla cildi ölü hücrelerden arındırmak ve dolaşımı düzenleyerek nefes almasını sağlamak; hücrelerin canlılığı için gerekli hyaluronik asit, kolajen, vitamin ve mineralleri cilt altına zerk ederek cilt bariyerini güçlendirmek, böylece güneş hasarına bağlı gelişebilecek kuruluk, kırışıklar, sarkma ve leke gibi sorunları önlemek cildi yaza hazırlamada temel basamak. Bu yıl Nisan ayında Monaco’da düzenlenen Dünya Estetik Kongresi’nden Türkiye’ye getirdiğimiz önemli yeniliklerden biri de İtalyan ZENCEFİL Mezoterapiler ve siyah zencefil içeren detoks etkili V-Carbon peelingler; ciltteki oksidatif stres hasarını tedavi ederek fotoagingi önleyen hücresel metabolizmayı düzenleyerek cilt dokusunu yenileyen, lekeleri önleyici özel içerikli ürünler.

Tatilde ve yaz boyunca cildimizi dış etkilerden özellikle güneş lekelerinden nasıl koruyabiliriz?

Sağlıklı cilt için; Güneşin zararlı ışınlarından ve cildi yıpratan çevresel faktörlerden bilinçli korunmak, güneş koruyucu krem seçerken sadece yüksek SPF derecelendirmesi değil çinko oksit, titanium dioksit ve minerallerin içerikte yer almasına, hassaslaşan ciltte irritasyon yaratacak nikel, paraben gibi maddeler içermemesine dikkat etmek gerekli. Bu öneri günlük kullanacağımız tüm dermokozmetik ürünler için de geçerli. Hücresel sağlığın temelini oluşturan ‘su’ ve ‘minerallerden’ cildimizi ve bedenimizi mahrum etmemek için hem sıvı tüketimine, hem antioksidan etkili vitamin takviyelerine özen gösterilmesi gerekli.

Kendine çok iyi bakan bir hekim olarak siz cildinizi nasıl hazırladınız? Genel bakım ritüellerinizi bizimle paylaşabilir misiniz?

Sağlık sorunlarıyla mücadele yerine yaşlanma etkilerini geciktiren önleyici tedaviler uygulamak temel prensibim. Kış boyu cildime altın iğneli radyofrekans işleminin yanı sıra belli periyotlar ile hyaluronik asit, kolajen içeren enjeksiyon uygulamaları yapıyor, göz çevresine özel aydınlatıcı etkili ve çizgilenmeleri önleyici özel içerikli mezoterapiler kullanıyorum. Ve elbette sağlıklı, mineral bazlı, yaz kış güneş hasarı önleyen dermokozmetikler dışında cildime hiçbir ürün sürmüyorum.

“SAĞLIKLI GÜZELLİK BİLİNÇLİ ESTETİK UYGULAMALAR İLE MÜMKÜN”

Yaz sonrası nasıl bir bakım programı öneriyorsunuz?

Özellikle yaz dönüşü dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri de sağlık profesyonellerinin olmadığı merkezlerde cilde bilinçsiz uygulanan cilt ve leke bakımlarının, lazer uygulamaların cilt sağlığına ciddi zararlar verebileceğinin farkında olunması.

Yaz dönemi güneş hasarının etkisiyle cilde rengini veren melanosit pigmentasyonu ile lekelenmeler artar, hücreler sıvı ve kolajen kaybeder. Bu hasarı gidermek için V-Carbon sistemi dediğimiz siyah zencefil, mandelik ve ferulik asit içeren leke açıcı ve ciltte detoks etkili (siyah nokta-geniş gözenek-yağ butonlarını giderici özellikte) özel İtalyan peelingler ve eşzamanlı uygulanabilen lazerle cilt tonlama teknolojisi en yenilikçi uygulamalarımız arasında. Elbette cildin kaybettiği nem tutma kapasitesini arttırıcı hyaluronik asit ve vitamin kombinasyonu içeren; zencefil polinükleotid ve antioksidanlar ile ince kırışık, cilt sarkması gibi sorunları ç özen mezokokteylleri yaz dönüşü 15 günlük periyotlar ile birkaç seans uygulama bizi kış şartlarına hazırlamada son derece etkin yaklaşım. Sağlıklı güzellik bilinçli estetik uygulamalar ile mümkün. Estetik uygulamalarda başarının temeli; cildi önce temel sağlığına kavuşturmak.

Dr. Pelin Taşkıran